sobota, 26 lutego 2011


Dnia 26 lutego w budynku Olpi o godzinie 15.30 odbył się wieczorek poetycki organizowany przez panią Małgorzatę Borkowską i panią Katarzynę Czyżewską. Spotkanie planowane było na auli, ostatecznie odbyło się jednak w bibliotece, co moim zdaniem
wyszło lepiej. Zadbaliśmy o odpowiedni nastrój za pomocą świec, kadzideł oraz barokowej muzyki. Przybyło sporo osób, między innymi gościliśmy uczniów ze szkoły ZSO VII w Gdańsku. Ustaliliśmy, że świeczki osób które chciałyby podzielić się z nami swoimi wierszami ustawione zostaną na specjalnym talerzu. Pierwszą świeczkę zapali pan Dyrektor co będzie znakiem dla osoby, która daną świeczkę przyniosła, że teraz jej kolej na czytanie wiersza, po czym zapala kolejną świeczkę itd. Spotkanie otworzyła pani Małgorzata czytając wiersz Miłosza.
Uczestniczyłam w takim spotkaniu po raz pierwszy i moim zdaniem można by zmienić tylko jedną rzecz -jak ktoś skończy czytać swój wiersz nagrodźmy go brawami !

Emilia Łęgowska
uczennica gimnazjum nr 8 w Gdańsku




Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim licznie przybyłym na piątkowy wieczór poetycki JUWENILIA.
Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII.

Marzec zapowiada się niezwykle ciekawie!



Kolejna wystawa, na której musicie być swój wernisaż będzie miała
2 marca o godzinie 17:00 w Muzeum Miasta Gdyni.

Sabina Czupryńska zaprasza na wystawę sukien z... szarego papieru.
W atrakcyjny sposób pokazuje jak zmieniała się moda od starożytności po dziś dzień. Wystawę uświetnią stylizowane fotografie Damiana Kramskiego.

"Uczniowie Liceum Plastycznego w Oliwie"

Zapraszamy na wernisaż 02 marca godz 18:00
Łaźna ul. Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk
Wystawa czynna do 30 marca.
wystawa plastyczna
malarstwo, rysunek,grafika, rzeźba, fotografia




środa, 23 lutego 2011


Rozstrzygnięcie konkursu "Jak sobie radzę z dysleksją", zorganizowanego przez Panią Dagmarę Jankowską, odbyło się we wtorek 22 lutego 2011, o godzinie 16:00 w OLPI.
Pani profesor Marta Bogdanowicz uświetniła spotkanie krótkim wykładem dotyczącym dysleksji.
Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym oraz grupie "Enzym" za pokaz tańca breakdance.



Nagrodę Grand Prix zdobyła Wiktoria Stramska.

Wyróżnieni zostali: Karolina Burnagiel, Bartosz Kruczkowski, Darek Kurowski, Bartosz Cholewiński, Marek Jaworowski, Maciej Piernicki, Dagmara Szulc, Michał Krugliński, Adrianna Łobko, Piotr Falkowski, Piotr Szeremeta, Maciej Gruszka, Dorota Śpiewak,Maciej Busławski, Antoni Budziński, Sara Grzechnik, Aleksander Grono, Sebastian Czarnecki, Hanna Zawadzka, Maria Szyler, Monika Zielińska, Martyna Niemas, Michalina Niebrzydowska, Samanta Medyńska, Agata Ducka, Klaudia Szupienko, Patrycja Bielska,Jakub Krawczyk,Michał Kaczmarek, Patryk Hensel, Maciej Zegiert,Paweł Małaczek.


Więcej zdjęć, z tego wydarzenia, można znaleźć w GALERII

W dniu 13 lutego 2011 roku nasza grupa obejrzała musical pt. „Lalka” (na motywach powieści Bolesława Prusa) wystawiony w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Spektakl wyreżyserował Wojciech Kościelniak, w wielu źródłach w internecie nazywany najciekawszym polskim reżyserem musicalowym.

Autorem piosenek jest Rafał Dziwisz
Wykonawcami głównych ról byli:
Stanisław Wokulski -Rafał Ostrowski
Izabela Łęcka - Renia Gosławska
Ignacy Rzecki - Zbigniew Sikora
Tomasz Łęcki - Andrzej Śledź

Hrabina Karolowa - Grażyna Drejska

„Lalka” nie jest jeszcze lekturą obowiązkową naszej klasy i obejrzałam spektakl nie znając książkowego oryginału. Zauważyłam, po krótkiej rozmowie z domownikami, iż czytelnicy dzielą się z grubsza na tych, w których ta powieść wzbudza sympatię i tych, którzy narzekają, że w czasie czytania umierali z nudów. Mnie było łatwiej, bo nie miałam żadnych specjalnych oczekiwań i nie było moim założeniem ocenić, czy spektakl jest wierny książce, czy nie. Spodziewałam się, że w musicalu będzie dużo piosenek, chociaż ten rodzaj muzyki dominujący w przedstawieniu nie jest moim ulubionym. Podobał mi się rozmach inscenizacji, użycie rekwizytów np. drabin i czasami duża liczba aktorów, tancerzy na scenie. Doskonałe też były stroje - tancerki występowały nawet w bieliźnie: pantalonach i gorsetach, ale czasami miały również nowoczesne dodatki. Tancerze mieli surduty- marynarki z epoki. Wszyscy poruszali się często jak lalki, sztucznie, sugerując, że są marionetkami. Było to nawiązanie do tytułu przedstawienia. Ta karykatura postaci miała przypominać widzom ile jest fałszu w zachowaniach ludzi.

Przedstawienie polecam przede wszystkim fanom musicali i tym osobom, które zaciekawiła książka. Widzowie, którzy nie znają oryginału mogą nie rozumieć co się dzieje na scenie i co za tym idzie nudzić się.

Oliwia Dałek

poniedziałek, 21 lutego 2011

***
Zapraszamy
na Wieczór Poezji,
którego tematem przewodnim będą
Juwenilia
Pierwsze spotkanie z cyklu SPOTKAŃ Z POEZJĄ odbędzie się w ostatni piątek lutego
(25.02.) o godzinie 15:30
Będziemy czytać utwory poetyckie
i prozatorskie.
Wśród zaproszonych gości spodziewamy się uczniów szkoły ZSO nr VII w Gdańsku.
Prosimy o przybycie w towarzystwie Muz
i przyniesienie świecy

Organizatorzy
Małgorzata Borkowska
Katarzyna Czyżewska

niedziela, 20 lutego 2011




Mimo, że "Closer" zostało nagrane ponad 30 lat temu, wciąż porusza. Ian Cutris, Peter Hook, Bernard Sumner i Steve Morris, to czterech Brytyjskich muzyków, przyjaciół, którzy przy pozostającej nie bez znaczenia pomocy i aranżacji Martina Hanetta stworzyła najgłębszą z rockowych płyt XX wieku.

Dla dociekliwego słuchacza nie wystarczy tylko muzyka, czy powierzchowny odbiór tekstów, ale zagłębi się on w nihilistyczną wizję świata tekstów Iana Cutrisa. Począwszy od wprowadzającego utworu, aż po przejmujące "Decades". Muzyka Joy Division zawarta szczególnie na tej płycie jest epitafium dla muzyków nagranym dla nich samych. Może być również czytana jako muzyczny testament wokalisty.
Płyta prowadzi tak daleko, jak nikt z nas nie spodziewa się zajść i opuszcza pozostawiając coś niedopowiedzianego.


Piotr Szeremeta

poniedziałek, 14 lutego 2011


Wszystkim życzymy wesołych Walentynek !
I zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszego dnia:)

Zespół The Olpi

piątek, 11 lutego 2011



WYNIKI KONKURSU pt. „384 GODZINY FERII”


Uwaga ! Panie i Panowie,
miło nam ogłosić
że konkurs„384 GODZINY FERII” dobiegł końca.
Wszystkim którzy wzięli w nim udział serdecznie dziękujemy :)

Nagrodę zdobyło zdjęcie pt. "Mój pies". Jego autorka, Marta Komassa otrzymuje płytę zespołu PUSTKI pt. "Koniec kryzysu".




Nagrodzone zdjęcie zostało wybrane jednogłośnie przez JURY w składzie:
Dagmara Jankowska, Anna Parzyńska, Paulina Kamola, Anna Stankiewicz, Maciej Korolczuk, Grzegorz Fuks, Anna Gryc, Patryk Sakowicz.

Gratulujemy!

UWAGA! UWAGA! KSIĄŻKI ZOSTAŁy UWOLNIONE!

Od środy "uwolnione" książki można znaleźć w auli.
Taką "uwolnioną" książkę każdy może zabrać do domu.
Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Polega ona na pozostawianiu "uwolnionych" książek w różnych miejscach, tak by zostały znalezione, odczytane i powtórnie "uwolnione".

Zachęceni akcją rozpoczętą przez Panią Teresę Szejbut może spróbujecie wysłać własne książki w niezapomnianą podróż? http://www.bookcrossing.com/



Prestiżowe nagrody PERŁY zostały wręczone!


Nagrodę PERŁY co roku otrzymują uczniowie za postawę zwracającą uwagę, niezwykłe osiągnięcia
w szkole jak i w działalności pozaszkolnej.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w środę 09 lutego 2011 roku o godzinie 17.00

Nominowani do nagrody PERŁY zostali:

Marcin Turbiarz,
Marta Komassa,
Miłosz Żywicki,
Robert Gunia,
Maria Szyller,
Robert Aszkiełowicz,
Karolina Burnagiel.

Perły otrzymali:

Piotr Szeremeta,
Jakub Zaród,
Olga Sadowska,
Aleksander Grono,
Antoni Budzyński,
Ada Kalisz

Zdjęcia z uroczystości zamieszczono w GALERII.


wtorek, 8 lutego 2011



Trzy lata temu po raz pierwszy odwiedziłam Teatr Muzyczny w Gdyni. Pierwszą sztuką jaką tam obejrzałam był musical pt. „Fame”, dlatego kiedy dowiedziałam się, że spektakl ten zostanie zdjęty z afisza gdyńskiego teatru postanowiłam, że muszę zobaczyć to jeszcze raz, po raz ostatni.
„Fame” już zawsze będzie dla mnie czymś niesamowitym, prawdopodobnie właśnie dlatego, że od niego zaczęła się moja fascynacja teatrem muzycznym, która zresztą trwa do dziś. Pewnie dlatego z wielkim bólem, po raz ostatni na stojąco żegnałam się oklaskami z obsadą tego spektaklu. Ludźmi , którzy wykonali kawał dobrej roboty, zarówno pod względem aktorskim, wokalnym jak i choreograficznym.
Sztuka opowiada o uczniach szkoły artystycznej, którzy chcą spełniać swoje marzenia związane z tytułową sławą. Przez dwie godziny i czterdzieści minut (co jest czasem czysto teoretycznym, bo dzięki cudownym bisom pani Reni Gosławskiej przygoda ze „sławą” mogła trwać o kilka minut dłużej) obserwujemy czteroletnie zmagania na trudnej drodze do wymarzonej sławy. Na scenie prezentują się rozmaite charaktery, z których każdy ma w sobie coś, co sprawia, że chcę się bliżej poznać daną postać. I tak oto spotykamy między innymi utalentowanego tancerza, który wychowany na ulicy ma problemy z czytaniem, obserwujemy muzyczną wymianę zdań nauczycielek o to, czy tylko talent wystarczy w życiu. Widzimy chłopaka, który uważa, że tylko poprzez naukę i ciężką pracę można odnieść sukces. I w końcu - niesamowita moim zdaniem postać Carmen Diaz, która niosła ze sobą jasne przesłanie: sława powinna wynikać z prawdziwych wartości, nie powinna być czymś, co przychodzi zbyt łatwo poprzez skandale i robienie zamieszania wokół siebie. Taka droga nie doprowadzi na szczyt, można za nią jedynie zapłacić wysoką cenę.
Całą historię pełną dramatycznych zwrotów wypełnia wspaniała muzyka oraz widowiskowa choreografia. Widownia teatru wypełniona była do ostatniego miejsca widzami w różnym przedziale wiekowym, bo „Fame” jest sztuką dla każdego. Zmagania uczniów i pedagogów trwają przecież od zawsze, i dotyczą każdego.
Warto wspomnieć, że w 2009 roku powstał film o tym samym tytule. Miał on być współczesną adaptacją słynnego musicalu z lat 80’. Wyszłam z kina jednak po kilku minutach trwania filmu i do tej pory nie dokończyłam oglądania, uznając film „Fame” za coś, co zdecydowanie nie może równać się z emocjami towarzyszącymi oglądaniu i przeżywaniu losów bohaterów na żywo w teatrze. To zdecydowanie jest jedno z tych uczuć, których nie da się opisać żadnymi słowami.
Marta Komassa

niedziela, 6 lutego 2011

W piątek 4 lutego o godzinie 17:00 spotkaliśmy się na wieczorze poetyckim, podczas którego wyłoniliśmy laureatów konkursu.
Spotkanie uświetniły swoimi wierszami Klaudia Szupienko oraz Pani Alicja Józefiak. Ola Sadowska zaś pięknie zaśpiewała piosenkę pt. "Wyśniłam sen" z musicalu pt. "Nędznicy".

Laureatem konkursu został Piotr Szeremeta ze swoim wierszem pt. [Wolność! Wolność - tolerancji kwiecie!]
Drugie miejsce zajęła Anna Jareczek za wiersz pt. "Młodość".
Trzecia nagroda należała do Mai Myszak, za wiersze pt. "Jestem" oraz "Piękno".
Wyróżniono również wiersz pt."Tam gdzie fala bije o brzeg", autorką którego jest Michalina Niebrzydowska.

Wszystkie wiersze nadesłane na konkurs zostały zaprezentowane w postaci interpretacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów Olpi (Marta Komassa, Ola Sadowska, Maciej Busławski, Aleksander Grono, Jakub Zaród) pod opieką Pani Katarzyny Czyżewskiej.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wieczorku poetyckiego, zostały umieszczone w galerii.
Poniżej prezentujemy nagrodzone wiersze oraz ścieżkę dźwiękową z nagraniem interpretacji głosowej wierszy przygotowanej przez naszych uczniów.


Wolność! Wolności-tolerancji kwiecie!

Wolność! Wolności-tolerancji kwiecie!
Pozwolisz, że płatki z Ciebie zerwę.
Kilka rozrzucę, reszta w rezerwę.
W nadziei dla Ciebie butny świecie!

Wyjdziemy na ulice brukowane,
Stukając podkutymi obcasami.
Niekiedy kolorowymi trampkami.
Zdepczemy stereotypy powielane.

Młodość i Wolność – piękny umysłu stan.
Wolny kraj – zarazić możesz się nim tam.
I warto, to uzależnia – uwierz mi.

Złapmy się za ręce, zróbmy wielki mur.
Żeby widoczny był z dalekich chmur.
Nie ważne jaki kolor pasuje Ci!
Piotr Szeremeta





Młodość

Szary świat, który nas otacza,
potrafi być podły i okrutny.
Ludzie, których mijasz,
Chciwi i ślepi.
Małe uliczki wydają się bezpieczne,
Ale naprawdę takie nie są...
Czasami powiesz coś nie tak
I nikt cię nie zrozumie.
Czasami jest ci wstyd
I nikt ci nie pomoże.
Siadasz skulona,
Dla ciebie czas już nie istnieje.
Ktoś wyciąga dłoń,
Chcesz ją uchwycić,
A ona zamienia się w tysiące zielonych motyli.
Anna Jareczek

Jestem

Wśród nieprzeniknionej ciemności,
Gdzie nie ma nic prócz wolności,
Jakby w stanie nieważkości,
Unoszę się wśród możności.

Piękno

Słońce jest wspaniałomyślne.
Odbijając się od tafli wody,
Może upajać się swym pięknem.

Maja Myszak

Tam gdzie fala bije o brzeg
Tam gdzie fala bije o brzeg
Tam gdzie wiatr do przodu mknie
Walka o lepsze bycie
Walka o głębsze zmiany
Jeden za wszystkich,
za niego wszyscy
świadomość utraty życia
Nie mający nic do ukrycia
Solidarność w jedności
Kałuża krwi nie winnych
Żyjące idee sprzed lat.
Wolność ceniona,
młodość wcielona
Przelanie czary rozpaczy
Przyodzianie czarnej szaty
Ludzie niezapomniani,
wprowadzający zmiany
Dziś młodzi duchem,
lecz ciałem już nie
Świat nie zapomni,
póki pamiętamy
Michalina Niebrzydowska
Interpretacja wierszy przygotowana przez uczniów Olpi.



czwartek, 3 lutego 2011

Uwaga!
Zdjęcia na konkurs pt. „384 GODZINY FERII” możecie wysyłać do 11.02.2011r.


Zdjęcia z koncertu ROYAL RAP na zimowisku.
Maciej Busławski